Historie Microsoft Dynamics NAV

Microsoft Dynamics NAV je systém řízení podniku (ERP systém), který využívá více než 5 milionů lidí. Pochází z Dánska a světlo světa spatřil v polovině 80. let 20. století.

1983

Jesper Balser, Peter Bang a Torben Wind zakládají společnost PC & C v Kodani.

1984

Na trh se dostal systém PC Plus, který přinášel dosud nevídané funkcionality, naneštěstí ho nemohli používat dva lidé současně.

1987

Simultánní používání přinesl systém Navigator, což byl tehdy na poli ERP systémů revoluční krok.

1989

Přichází třetí verze Navigator – už se zabudovaným vývojovým prostředím a vlastními vývojovými jazyky (AL – aplikační jazyky)

Systém se dostal za hranice Dánska. Své uplatnění našel nejdříve v Německu, Španělsku a na Islandu. V mezinárodním prostředí změnil Navigator jméno na Navision. V USA dostal název Avista. Firma PC & C se přejmenovala na Navision Sofware.

1995

V tomto roce se začal používat Windows 95 a spolu s ním i nová verze systému Navision (Navigator), která byla založena na Windows 95 a která se nazývala Navision Financials. Navigator se už i v Dánsku přejmenoval na Navision.

1999

Současná společnost WBI (tehdy pod názvem Istroconstruct, s. r. o.) se stala partnerem firmy Navision Software a implemenovala Navision ve firmách působících na slovenském trhu.

2000

Společnost Navision Software se spojila s jejím rivalem Damgaard Data a vznikala firma NavisionDamgaard.

2001

Firma NavisionDamgaard se přejmenovala na Navision.

2002

Microsoft koupil společnost Navision. Ještě dříve však získal firmu Great Plains, která byla v USA největší konkurencí Navisionu. Obě společnosti pak začlenil pod hlavičku Microsoft Business Solutions.

2005

Microsoft Business Solutions se mění na Microsoft Dynamics. Navision se přejmenoval na Dynamics NAV.

2008

Spolu s Dynamics NAV 2009 přišla technologická inovace RTC (Role Tailored Client).

2013

Dynamics NAV 2013 byl prvním produktem v cloudovém prostředí Azure.

2014

Dynamics NAV 2015 byl obohacen o moderní uživatelské rozhraní a responzivní design pro pohodlné použití na mobilních zařízeních.

2015

Dynamics NAV 2016 přinesl širokou škálu nových funkcí pro rychlejší implementaci, jednodušší konfiguraci a používání.

2016

Dynamics NAV 2017 má kromě mnoha jiných vylepšení i revoluční výhodu oproti konkurenci – integraci s Office 365.

 

2017

Systém Dynamics NAV se stává součástí moderního cloudového řešení Dynamics 365 for Business, které v sobě spojuje funkcionality systému ERP (Enterprise Resource Planning), systému CRM (Customer Relationship Management) a aplikací Office 365. Společnost WBI, s. r. o., nadále prodává, vyvíjí a implementuje tyto systémy pro své zákazníky na domácím i zahraničním trhu.

Recommended Posts